Substanță activă: N 345g/l, MgO 41 g/l, Mo 0.01 g/l
AMBALAJ: 20 L
Îngrășământul universal Nitrospeed conține azot, magneziu și oligoelemente responsabile pentru transformarea azotului în plantă.
Îngrășământul Nitrospeed 39 este recomandat mai ales pentru utilizare în perioade de cerere crescută de azot și atunci când aplicarea în sol nu poate aduce rezultatele scontate (secetă).
Componentele suplimentare ale îngrășământului îmbunătățesc eficiența economică a aplicării fertilizării cu azot în general și reduc pierderea componentului.
Formula Brilliance, datorită reducerii tensiunii de suprafață a lichidului de lucru și creșterii aderenței, mărește și mai mult eficiența fertilizării și a tratamentelor însoțitoare.
Avantaje:
Doza recomandată și momentul aplicării:
Cereale: 3-4 l/ha (primăvara, în 2-4 tratamente la fiecare 7-14 zile)
Rapiță: 4-10 l/ha (la reluarea vegetației, 10-14 zile mai târziu, faza mugurelui verde și în faza de silicvă verde)
Sfeclă de zahăr: 2-6 l/ha (faza 4-10 frunze)
2-10 l/ha (10 – 14 zile mai târziu, înainte de acoperirea rândurilor)
Cartofi: 3-10 l/ha (2 – 3 stropiri înainte de înflorire, după înflorire)
Porumb: 3-10 l/ha (faza de 3-4 frunze, după 7-10 zile, înainte de apariția paniculelor)
Căpșuni: 2-5 l/ha (înainte de înflorire, 7-10 zile după înflorire)
Pomi fructiferi și arbuști: 7-10 l/ha (Înainte de înflorire, după înflorire, 10 – 14 zile mai târziu)
Legume crucifere, rădăcinoase și altele: 3-10 l/ha (2-3 săptămâni după răsărire, la fiecare 7 – 10 zile - 2 tratamente, 14 de zile înainte de recoltare)Altele: 1 – 15l de îngrășământ la 100 l de soluție de lucru, la fiecare 10 – 14 zile.
Cantitatea de soluție de lucru:- culturi de câmp - 200-300 l/ha, livezi 400 – 1000l/ha.
Omologat pentru culturile: legume, pomi fructiferi, cartofi, cereale, speclă de zahăr, rapiță, porumb, căpșuni